Czym różni się psychodietetyk od dietetyka?

Dietetyk jest przede wszystkim specjalistą od żywienia – na tym jak żywność wpływa na organizm. Może specjalizować się w aspektach klinicznych tj choroby dieto zależne, autoimmunologiczne, na które wpływa jedzenie. Pomaga zbilansować jadłospis gdy pacjent ma alergie, czy eliminacje pokarmowe.

Specjalność psychodietetyczna stawia od pacjenta od innej strony – jego psychiki. 
Skupia się na aspektach emocjonalnych, behawioralnych i psychologicznych związanych z jedzeniem i odżywianiem.

Psychodietetyk ma bardziej holistyczne podejście, biorąc pod uwagę zarówno aspekty fizyczne, jak i psychologiczne związane z jedzeniem. Jest to podejście interdyscyplinarne – skupia się na relacji człowieka z jedzeniem, identyfikowaniu emocji i zachowań związanych z jedzeniem oraz na budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Kiedyś uważano, że problem z nadmierną masą ciała to tylko kwestia złych nawyków żywieniowych, czy braku samodyscypliny. Dziś wiemy, że ma to też nierozerwalny wpływ z psychiką: zajadanie problemów, emocji, lub brak jedzenia, kompulsywne objadanie się by odreagować stres.

Więc, kiedy wybrać się do psychodietetyka?

  • kiedy znasz zasady zdrowego odżywiania, ale nie potrafisz stworzyć nowych zdrowszych nawyków 
  • byłaś już na każdej diecie, ale masz problem z wytrwaniem w postanowieniach
  • czujesz, że masz niezdrowe podejście do jedzenia (np zajadasz stres) 
  • jeśli temat żywienia wywołuje w Tobie negatywne emocje, jak wstyd, stres, czy wstręt 

Psychodietetyk wykorzystując znajomość psychologii, może pomóc Ci stworzyć nowa, zdrową rutynę, wytrwać w motywacji i postanowieniach. Znajdzie źródło problemów niewłaściwej relacji z jedzeniem i pomoże Ci go rozwiązać. 

Jeśli czujesz, że taki specjalista jest osobą, której szukasz – zapraszam do siebie na bezpłatną wstępna konsultacje. Podczas niej opowiesz mi z czym masz problem, a ja zobaczę czy jestem w stanie Ci pomóc. Konsultacje prowadzę online za pomocą platformy GoogleMeet, oraz stacjonarnie w centrum Legnicy – pod adresem Plac Słowiański 1, IV piętro, pokój 411. W budynku znajduje się winda.

Udostępnij artykuł